Rezervácia termínu
Fyzio blog 19. April 2023

Košice

Lumbalgia, alebo bolesť v krížovej oblasti. Čo všetko sa pod týmto názvom skrýva a ako si v týchto prípadoch pomôcť.

S bolesťou driekovej oblasti sa stretlo mnoho ľudí všetkých vekových kategórií. Lumbalgia alebo ľudovo povedané bolesť krížov je ochorenie týkajúce sa driekovej oblasti, driekových stavcov. Drieková oblasť je tvorená piatimi nad sebou uloženými stavcami, ktoré sú navzájom spojené s vrchným a dolným stavcom prostredníctvom kĺbového spojenia. Vo vnútri každého stavca sa nachádza otvor, stavce zoradené nad sebou tak tvoria akýsi kanál, vo vnútri ktorého sa nachádza miecha. Medzi každými dvoma stavcami sa nachádza elastická hmota – medzistavcová platnička, ktorá riadi pohyby ako predklony, záklony a úklony. 

Príčina vzniku

Príčinou vzniku lumbalgie je nesprávne držanie tela súvisiacim so sedavou prácou, u mladých ľudí napríklad rýchlym rastom, dlhodobým nesprávnym sedením pri počítači a telefóne, nedostatočným pohybom alebo predošlými úrazmi a nesprávne liečenými chorobami počas života. 

Najčastejšou chybou v držaní tela, ktorá spôsobuje bolesti driekovej chrbtice, je hyperlordóza (zväčšené zakrivenie  driekovej chrbtice). Toto extrémne zakrivenie spôsobuje zmenšenie priestoru medzi dvoma stavcami, kedy nastáva ochorenie platničky ako napr. protrúzia (vysunutie medzistavcovej platničky) alebo hernia disku (narušenie štruktúry platničky, kedy sa jej mäkké jadro začne vylievať mimo ochranný prstenec), pri ktorých dochádza k zníženiu tlmiacej funkcie platničiek a tlak na priľahlý nerv.

  • Bedrová artróza a unkoartróza: jedná sa o degeneratívny stav, kedy dochádza k opotrebovaniu fazetových kĺbov a každý pohyb sa stáva bolestivým a namáhavým.  
  • Hyperlordóza a sploštenie zakrivenia lumbálnej chrbtice. 
  • Zmenšenie priestoru medzi dvoma stavcami: herniovaný disk alebo protrúzia. 
  • Spinálna stenóza.

 

 

Obrázok, na ktorom je diagram

Automaticky generovaný popis

 

Príznaky 

Príznakmi lumbalgie sú bolesti v driekovej a krížovej oblasti, bolesť šíriaca sa do dolných končatín, bolesti pri dlhodobom sedení alebo státí, dlhodobej chôdzi a v horších prípadoch aj tŕpnutie dolných končatín. Ďalším príznakom je stuhnutosť svalstva v driekovej oblasti. 

 

Liečba

Liečba lumbalgie je dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a hlavne zodpovedný prístup pacienta k cvičeniu. 

V našom Winmedcentre využívame kombináciu fyzikálnej terapie – bezbolestnej rázovej vlny s diatermiou či vysokovýkonného lasera s okamžitým analgetickým účinkom pri akútnej bolesti, s terapiou zameranou na správne držanie tela, obmedzenie preťažovania driekovej chrbtice a odľahčenie driekovej chrbtice, aby sa priestor medzi stavcami zväčšil a platnička netlačila na nervové zakončenia. 

 

Obrázok, na ktorom je osoba, vnútri, pohodlie, stena

Automaticky generovaný popis

 

 

 

 

 

Mgr. Gréta Matiová fyzioterapeut
© 2022 Winmed centrum
Created by SVKmedia